Nudności i wymioty – jeszcze objaw czy już dolegliwość ciążowa?

Skąd ta ciąża...?

Ciąża to dla wielu kobiet (głównie młodych, które rozpoczęły swoją edukację seksualną od współżycia z nowo poznanym partnerem) prawdziwe zaskoczenie. Wynika to głównie z braku dostatecznej wiedzy na temat tego, jak wyglądają objawy ciąży bądź też z ich ignorowania. Często jednak ciąża (szczególnie nastoletnia i bez przygotowania) przebiega długi czas bez widocznych jej symptomów.

Objawy ciąży i ich podział

Objawy ciąży to zagadnienie dość złożone. Jest ono spowodowane faktem, iż jest to stan, który niesie ze sobą liczne zmiany dotyczące nie tylko organizmu (ustroju), ale również psychiki czy wyglądu zewnętrznego. Objawy ciąży dzielą się ponadto na trzy podstawowe grupy. Pierwsza z nich to tak zwane objawy domyślne – symptomy podobne do ciążowych, ale niekoniecznie zwiastujące ten właśnie stan; druga to objawy prawdopodobne – czyli oznaki, które nie należy zbytnio ignorować a swoją „diagnozę” należy poprzeć testem ciążowym; zaś trzecią z nich stanowi objawy pewne – ich obecność może potwierdzić lub wykluczyć jedynie lekarz ginekolog. W pierwszej grupie znajdują się między innymi nudności i wymioty.

Nudności i wymioty – kiedy objaw a kiedy dolegliwość ciążowa?

Objawy o jakich mowa zdarzają się u przeszło 70% przyszłych mam. Nudności i wymioty często określane bywają dodatkowo jako poranne. Jest to jednak dość mylne twierdzenie, gdyż dolegliwości te mogą pojawiać się bez względu na porę dnia, a wręcz u większości pań występują głównie w godzinach wieczornych. Jest to tak naprawdę uzależnione bardzo indywidualnie. Dlaczego w ogóle pojawiają się nudności i wymioty w ciąży? Przede wszystkim są one wywołane przez hormony, których ilość znacznie się zwiększa i to w dość szybkim tempie. Po drugie objaw ten, ma związek ze wzrostem poziomu cukru we krwi, który staje się bardzo chwiejny.

Nudności i wymioty jako objaw ciąży, pojawiają się najczęściej w 6 tygodniu ciąży czyli około 2-ego miesiąca. Objaw ten towarzyszy mamom zazwyczaj do 12-14 tygodnia ciąży, chociaż nie jest to regułą. Bywa tak, że nudności i wymioty utrzymują się przez całą ciążę z ich dość zmiennym natężeniem. Wówczas też z typowego objawu ciążowego zmieniają się one w przypadłość, która chociaż nie niebezpieczna, to bywa odczuwana przez większość kobiet jako dość uciążliwa.