Kalendarz ciąży: jak rozwijają się narządy dziecka w pierwszym trymestrze?

Na teście ciążowym ukazały się dwie kreski? Gratulacje – rozwija się w Tobie nowe życie. Już w ciągu pierwszych dni po zagnieżdżeniu zarodka w jamie macicy dochodzi do intensywnych zmian. Sprawdź, jak kształtują się narządy dziecka w pierwszym trymestrze.

lizaczek miłości

Jak pokazuje kalendarz ciąży, pierwszy trymestr trwa do końca 12. tygodnia. W tym okresie zachodzą intensywne zmiany w Twoim organizmie związane z rozwojem płodu. Mniej więcej około 4. tygodnia ciąży zarodek jest wielkości ziarnka maku, natomiast pod koniec pierwszego trymestru mierzy już 6 cm. To jednak dopiero początek...

Rozwój centralnego układu nerwowego

Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży, około 5. tygodnia dochodzi do rozwoju centralnego układu nerwowego. Kształtuje się mózg oraz rdzeń kręgowy, które tydzień po tygodniu będą dalej się rozwijać.

Okres intensywnego rozwoju mózgu przypada na 6. tydzień. Pod koniec tego okresu zamyka się cewa nerwowa stanowiąca kanał dla rdzenia kręgowego.

Rozwój układu krwionośnego

Około 5. tygodnia ciąży pojawia się zalążek serca, które tydzień później zacznie już bić. Na tym etapie składa się ono z dwóch komór i wielkością przypomina ziarenko maku. W 8. tygodniu widoczna jest już siateczka małych naczyń krwionośnych. W 11. tygodniu ciąży serce zaczyna pompować krew do całego ciała oraz do pępowiny.

Rozwój układu pokarmowego

Jak pokazuje kalendarz ciąży, około 3. tygodnia powstaje rynienka jelitowa oraz pojawia się zalążek wątroby. Tydzień później z jelita pierwotnego wykształcają się trzy odcinki: przedni, środkowy i tylny oraz powstaje zalążek żołądka. Trzustka zaczyna kształtować się mniej więcej od 5. tygodnia. W 6. tygodniu ciąży dochodzi do różnicowania i pierwszych ruchów jelit. Między 8. a 9. tygodniem ciąży w wątrobie dochodzi do syntezy pierwszych albumin, zaś tydzień później narząd ten wykonuje pierwsze swoje czynności, np. związane z wytwarzaniem i wiązaniem barwników żółciowych. Między 11. a 12. tygodniem ciąży pojawiają się pierwsze komórki wydzielnicze żołądka.

Kształtowanie kończyn

Mniej więcej w 6. tygodniu ciąży pojawiają się zalążki kończyn. Około 8. tygodnia kształtują się stawy, zaś ramiona i nogi ulegają wydłużeniu. W 9. tygodniu nadal następuje wydłużanie się rąk i nóg, ponadto palce stają się już niemal ukształtowane, jednak dopiero pod koniec pierwszego trymestru dochodzi do ich rozdzielenia.  

Rozwój narządów płciowych

Około 11. tygodnia dochodzi do formowania się narządów płciowych, nie są one jednak zbyt widoczne i wyraźne. Większa pewność pojawia się po 16.-18. tygodniu, dlatego mniej więcej w tym okresie lekarz będzie stanie określić płeć.

Pierwszy trymestr ciąży to dopiero początek wielkich zmian i intensywnego rozwoju. O ich efektach będzie można przekonać się już za co najmniej 28 tygodni.