Plamienia i krwawienia – ciąża czy poronienie?
Świadome swojej seksualności kobiety, które podejrzewają u siebie ciążę, rozpoznają ją najczęściej obserwując zmiany związane albo ze swoim wyglądem zewnętrznym (np. powiększenie piersi, zmiany na brzuchu) lub z ich cyklem miesięcznym. Te drugie obserwacje są bardziej „wiarygodne”, gdyż mają związek z wyraźnym zaburzeniem gospodarki hormonalnej. Zmiany obserwowane w tym obrębie to najczęściej - brak miesiączki. Drugim sygnałem, że w ustroju kobiety zachodzą kolejne zmiany jest krwawienie i plamienie, które pojawiło się poza cyklem miesięcznym. Jeśli kobiecy organizm, nie dał wcześniej żadnych innych sygnałów, ale pojawiło się nagle bardzo silne krwawienie lub plamienie (z często towarzyszącym bólem brzucha) może być to objaw poronienia.
Co oznacza plamienie lub krwawienie poza cyklem?
Najczęstszym sygnałem o zajściu w ciążę jest brak czy też zanik miesiączki. Jednakże często objawem tego stanu mogą stać się dodatkowe plamienia, krwawienia które kobieta obserwuje u siebie poza cyklem miesięcznym. Zmiany te są zazwyczaj bardzo niewielkie i pojawiają się najczęściej wtedy gdy:
- następuje implantacja (zagnieżdżenie) komórki jajowej w ściance macicy;
- hormony, które biorą zazwyczaj udział w krwawieniu miesięcznym, zostają rozregulowane.
Nieco silniejsze plamienia, krwawienia sygnalizujące ciążę mogą pojawić się w nieco innych – mniej bezpiecznych okolicznościach. Są to częste objawy:
- poronienia – mogą wtedy pojawić się dodatkowo brązowe upławy;
- ciąży pozamacicznej – w tym przypadku bardziej wyraziste jest brązowawe plamienie z towarzyszącym mu bólem brzucha lub karku.
Te same plamienia i krwawienia poza cyklem mogą również zwiastować coś zupełnie innego. Otóż często są one objawem – sygnałem poważniejszego stanu chorobowego. Jeśli więc tylko kobieta współżyjąca seksualnie zauważy u siebie tego typu zmiany, powinna natychmiast udać się do lekarza, który zdiagnozuje prawidłowo źródło plamienia, krwawienia. W razie konieczności podejmie decyzję o leczeniu.