18 tydzień ciąży - jak wygląda rozwój dziecka na tym etapie?

18 tydzień ciąży to już niemal półmetek oczekiwania na dziecko. W tym okresie maluch rozwija się coraz szybciej, powoli przypominając już noworodka. Sprawdź, jak wygląda rozwój dziecka na tym etapie.

kostki alfabetu

18 tydzień ciąży to okres, w którym największe ryzyko poronienia już minęło. Wszelkie zmiany zachodzące w rozwoju dziecka zaczynają nabierać tempa -  za ok. 20 tygodni będzie ono przygotowane do przyjścia na świat.

18 tydzień ciąży, 14 cm i 150 g szczęścia

W tym okresie twarz dziecka zaczyna nabierać wyraźnych rysów. Oczy przesuwają się do przodu, zaś małżowiny uszne wędrują na boki głowy.

W 18 tygodniu ciąży dziecko z reguły mierzy już około 14 cm – zwinięte jest  w kłębek. Wyprostowane osiąga długość ok. 25 cm. Waży natomiast 150 g. Swoją wielkością przypomina jabłko, a więc bez problemu mieści się w dłoni.

Ciało dziecka w tym czasie pokrywa się mazią płodową, czyli substancją ochronną. 

Chłopiec czy dziewczynka?

18 tydzień ciąży jest okresem intensywnego rozwoju wewnętrznych narządów płciowych. W dziewcząt pojawia się macica i jajniki, u chłopców – rozwija się gruczoł krokowy.

Na tym etapie, z dużą dozą prawdopodobieństwa, można rozpoznać płeć dziecka.

Stały rozwój mózgu

18 tydzień ciąży to moment, w którym nieustannie rozwija się mózg. W przedniej części kory mózgowej powstaje część odpowiedzialna za czucie ciała oraz za ruchy. Na tym etapie dochodzi również do tworzenia się połączeń nerwowych, za kształtowanie których odpowiadają nie tylko geny, ale również hormony, myśli i emocje. Dlatego stresuj się jak najmniej.

18 tydzień ciąży - układ pokarmowy jest w fazie testowej

Na tym etapie układ pokarmowy jest już niemal w pełni rozwinięty, przechodząc swojego rodzaju test. Dziecko połyka płyn owodniowy przechodzący przez żołądek i jelita. Płyn, łącząc się z obumarłymi komórkami i jelitowymi wydzielinami, tworzy smółkę – smolistą substancję wydalaną już po porodzie.

 Serce niemal gotowe

18 tydzień ciąży to czas, w którym serce płodu jest już dość dobrze ukształtowane. Ukształtowane na tyle, że podczas badania USG można stwierdzić obecność wad wrodzonych serca. To niezwykle cenna informacja, ponieważ pozwala podjąć odpowiednie działania  jeszcze w życiu płodowym (w ten sposób można np. przeprowadzić zabieg zwężenia zastawek w łonie matki).

Zwiększona ruchliwość

W tym okresie ciąży dziecko staje się jest coraz bardziej ruchliwe, a ruchy stają się wyraźniej skoordynowane. Maluch potrafi kręcić głową, kurczyć i prostować nogi, przeciągać się i wiercić. Już niebawem zaczniesz odczuwać (a może już poczułaś?) pierwsze delikatne łaskotanie.

18 tydzień ciąży to moment, w którym dziecko nabiera nowych umiejętności – uczy się ziewać i czkać.

Niepowtarzalne linie papilarne

Mniej więcej w 18 tygodniu ciąży dochodzi do rozwoju unikalnej cechy dziecka: linii papilarnych. Na opuszkach palców dłoni i stóp pojawiają się unikalne wzory, które uczynią z dziecka niepowtarzalną istotę.